DİSİPLİN TAŞINIRKEN DE GEREKLİ…


Kiracı ya da ev sahibi olmak fark etmez, herkes en azından bir kere taşındığı için bunun çetrefilli bir iş olduğunu çok iyi bilir. Ev sahipleri şanslılar; çünkü artık taşınmaları gerekmez. Kiracılar ise bir kere daha taşınıp kendi evlerine geçmenin hayalini kurarlar. Umarız herkesin sevdiği ve içinde ömrünü mutlulukla geçireceği kendine ait bir evi olur. Bu olana kadar, taşınmak söz konusu olduğunda önce disiplin aranmalı. Kişiler bunu anlaştıkları firmada bulmak için önce kendilerinde görmeliler.

 

Evden eve nakliyat sektöründe işini çok iyi yapıp teşekkür mektupları alan firmalar olduğu gibi hayal kırıklığı yaratıp şikayet toplayan firmalar da vardır. Şikayet konularını madde madde sıralamak yerine hepsinin ortak paydası olan kavram üzerinde durmak en iyisi. Kavram disiplin. Sorun disiplin eksikliği.

Bu, hem taşınacak kişilerde hem de bazı firmalarda görülebiliyor. Taşınacak kişiler firma seçme aşamasında, söz konusu firmalar ise iş yapışlarında disiplinsiz olabiliyorlar.

Siz kendinize değer vermezseniz, karşınızdakinin de size değer vermeme riski ortaya çıkar. Eğer siz eşyalarınızı taşıyacak firmayı seçerken yeterince önemsemezseniz, her firmayla muhatap olma riskine açıksınız demektir. Yani, kurumsal mı değil mi, referansları var mı yok mu, hizmet kapsamı geniş mi dar mı, çalışanları konularında eğitimli mi değil mi gibi soruları, taşınacak kişi olarak önemsemezseniz, evden eve nakliyat yapıyorum diyen her firma çözüm ortağınız olabilir. Ancak olması gereken bu değildir. Mutlaka taşınma öncesinde iyi bir araştırma yapılmalı ve kaliteli hizmet üreten firmalardan teklif alınmalıdır. Tavsiye bu olmakla birlikte, tercih daima müşteriye aittir. Taşınacak kişiler hizmet kapsamı ve zihniyeti dar bir firmayla anlaşmayı seçebilirler.

Böyle olsa bile şu değişmez bir kuraldır: Firmanın çapı ne olursa olsun, verdiği sözleri yerine getirmek zorundadır. İşte, firmaların disiplinsizliği en çok verilen sözün/sözlerin yerine getirilmemesinde ortaya çıkmakta.

Öyle örnekler var ki; taşınma sabahı aracın gelmesini bekleyen müşteriyi firma yetkilisi arayıp, aracımız trafikte bağlandı ve biz gelemiyoruz diyebiliyor mesela. Bunu çok boyutlu disiplinsizliğin bir örneği olarak paylaşmak istedik.

Evden eve nakliyat sektöründe profesyonelce işin yapan her firma, çalışanlarının eğitiminden, araçlarının bakımına, kullandığı teknolojilerden, müşterilerine yaklaşımına kadar her unsurda disiplinli bir çalışma içindedir. Yüksek hizmet kalitesinin özü budur.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir