HASSAS EŞYALARIN KIRILMASI = HAYAL KIRIKLIĞI


Her eşyanın ayrı bir yapısı, malzemesi var. Kimileri sert ve dayanıklı, kimileri hassas ve kırılgan. Ama hepsi değerli. Konumuz hassas ve kırılabilir eşyaların paketlenmesi. Evden eve nakliyatın başarısını belirleyecek kadar önemli bir konu. Hassas eşyalara nasıl hassasiyetle yaklaşılmalıymış inceleyelim.

 

Evden eve nakliyat firmaları kitaplarda olduğu gibi kırılabilecek eşyalar için de kolileri kullanırlar. Eşyaların kolilere koyulmadan önce hangi malzemelerle, nasıl paketlendikleri ve koli içindeki yerleşim düzeni çok önemlidir. Bunlara ne derece özen gösterilmişse, taşıma o oranda güvenli, hasarsız gerçekleşir.

Öncelikle cam ve porselen olarak eşyalar ikiye ayrılmalı ve camlar ayrı, porselenler ayrı kolilere yerleştirilmelidir. Altı düz olan tabaklar üçlü veya altılı gruplar halinde paketlenebilirler. Kupa, tencere, tava gibi kulplu eşyaların tek tek sarılması uygundur.

Sarma işleminde beyaz kağıt kullanılmalıdır. Tek kullanımlık olan beyaz kağıtlar steril taşımacılık için önemli bir gerekliliktir. Gazete kağıdı da bunun alternatifi değildir. Anlaşma yapılan firma sarma işlemlerinde gazete kağıtlarını kullanıyorsa mutlaka uyarılmalıdır. Firmadan beyaz kağıt ya da ince naylon ambalaj malzemelerini kullanması istenmelidir.

Koliye yerleştirilen eşyalar arasındaki boşluklar da yine beyaz kağıt veya ince naylon ambalaj malzemeleriyle desteklenmelidir. Hassas eşyalarla dolu kolilerde boşluk destekleme uygulaması, kitaplara göre çok daha önemlidir. Çünkü en küçük sarsıntılarda bile eşyalar çatlayabilir veya kırılabilirler. Cam ve porselen eşyaların koli içinde hiç hareket etmeyecek şekilde paketlendiğinden emin olunmalıdır.

Hassas eşyaların paketlenmesi, evden eve nakliyatta profesyonelliğin kendini en çok belli ettiği iştir. Sabır, özen ve dikkat ister. Evden eve nakliyat firmasını seçerken bu konu üzerinde özel olarak durmaya ve ambalajlamanın niteliği ile ilgili bilgi almaya çalışılmalıdır. Uyarıları önceden yapmak, taşımayı yapacak ekibin de önceden ikaz edilmesini sağlayacağından hazırlığın çok daha özenli olması için bir sebeptir.

Taşınma sırasında evde bulunan kişiler, çalışan ekibi rahatsız etmeden her işi gözlemlemeli ve gerekli yerlerde rahatça müdahale etmelidirler. Ne eşyalar kırılsın, ne de hayaller…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir