KAÇ GÜNDE TAŞINACAĞINIZ BİRAZ DA SİZE BAĞLI…


 

Evden eve nakliyat firmaları, adresler arasındaki mesafeye, evin büyüklüğüne ve eşyaların niteliğine ve miktarına bakarak bir taşınma süresi bildirirler. Siz geçerli bir neden belirterek firmanın belirttiği günü aşağıya veya yukarıya çekebilirsiniz. Bu karşılıklı olarak anlaşmanıza bağlıdır. Sonuçta, taşınmanın süresi firmayla yaptığınız sözleşmede kaç gün olarak belirtildiyse o kadardır. 

 

Şehir içi nakliyatlarda 100-150 metrekare evler genellikle bir gün içinde taşınabilmektedir. Daha büyük bir ev ve daha fazla eşya söz konusu olduğunda taşınma birkaç güne yayılabilir. Bu durumda firmanızdan nakliyatı iki veya üç günde yapmasını isteyebilirsiniz. Bir günden uzun sürecek taşımalarda ilk gün hazırlıkla geçerken, ikinci gün sevkiyata ve eşyaların yerleştirilip kurulmasına ayrılabilir. Eğer ikinci gün iş tamamlanamazsa ayni işe üçüncü gün de devam edilebilmektedir.

Şurası kesin ki, sözleşmede kaç gün yazdığı çok önemlidir. Ne firmanız sözleşmedeki gün sayısını aşabilir ne de siz onlardan ekstra gün isteyebilirsiniz. Taşınma, en başta kararlaştırdığınız süre içinde bitmek zorundadır.

Hemen olsun bitsin mantığıyla hareket edip iki günlük işi bir güne sığdırmak üzere anlaşma yapmamanızı tavsiye ederiz. Evden eve nakliyat sektöründe faaliyet gösteren, referanslı, güvenilir firmalar zaten sizi bu konuda uyaracak ve olması gereken günü belirteceklerdir. “Acele işe şeytan karışır” atasözünü hatırlayın ve işi bir güne sıkıştırmanın kazalara, telafisi mümkün olan veya olmayan hasarlara yol açabileceğini dikkate alın. Unutulmamalıdır ki, taşınmanın süresinden daha çok sağlıklı olup olmadığı önemlidir.

Hayat koşuşturmaları yüzünden aceleci davranma eğiliminde olup, yanlış bir karar vermemeye dikkat edin; “geç olsun güç olmasın” demeyi tercih edin.

Evden eve nakliyat yapan her firma, eşyalarınızı aldığımız gibi yeni adresinize yerleştiriyoruz dese de, gerçekte durumun böyle olmadığını bildirenlerin sayısı da hayli fazladır. Firmanızı seçerken dikkatli olun. Normalde iki günlük bir taşınmayı size bir günde yapabileceğini söyleyen firmalara şüpheyle yaklaşmanızı öneririz. Çünkü evden eve nakliyatta kaliteyi belirleyen işin hem hasarsız hem de tam olarak yerine getiriliyor olmasıdır. Yani her eşyanın kurulup çalışır halde size teslim edilmesi gerekmektedir. Taşınma sürenizi belirlerken öncelikli kriteriniz bu olsun.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir