TAŞINIRKEN ZARAR GÖREN EŞYALARINIZ İÇİN HEMEN SİGORTAYA BAŞVURMAZSANIZ,

KAPSAM DIŞI KALABİLİRSİNİZ!

 

Herkes taşınırken işlerin sorunsuz, mükemmel bir şekilde tamamlanmasını ister. Profesyonel evden eve nakliyat firmaları da bunu amaçlayarak çalışır. Ancak bazen özenli çalışmaya, yüksek dikkate rağmen eşyalar yine de hasar görebilir. Hasar oluştuğu anda da sigorta kavramı gündemi gelir. Bu durumda nasıl davranmanız, neyi ne zaman yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız buyurun yazımızı okuyun.

Evden eve nakliyat firmaları, taşınma sırasında oluşabilecek hasarlara karşı, eşyaları sigorta kapsamında tutarlar ve evden eve nakliyat sürecindeki maddi zararı anlaştıkları sigorta firması aracılığıyla karşılarlar. Bu da sözleşmede madde olarak yer alır. Sözleşmede ayrıca, hasar durumunda sigortadan yararlanabilmeniz için hangi sürede sigorta firmasına başvurmanız gerektiği de yazar. Kısacası, sözleşme maddesi olarak sigortanın bedeli, kapsamı ve geçerlilik süresi yazılı olarak anlaşmada yer alır. Sigorta kapsamı dışında kalmak istemiyorsanız gerekli belgelerle, belirtilen süre zarfında ilgili firmaya başvuru yapmaya çalışmalısınız.

Geç kalmak istemiyorsanız, zamanı iyi kullanmaya bakın.

Sözleşmelerde genellikle iki iş günü içinde sigorta firmasına başvurulması gerektiği belirtilir. İhtiyacınız olan belgeler için de şu hazırlıkları yapmalısınız:

Eşyanız hasar gördüğü anda hemen firma yetkilisi eşliğinde bir tutanak hazırlatıp imzalatmanız önemlidir. Hasarı mutlaka görüntüleyin, yani zarar gören eşyalarınızın fotoğraflarını çekin. Bunların yanı sıra anlaştığınız evden eve nakliyat firmasından sigorta poliçenizi ve size taşıma hizmeti verdiklerini belirten faturayı isteyin. İrsaliyenin bir örneği de elinizde bulundurun.

Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra, sözleşmede belirtilen süre içinde sigorta firmasına başvurmanız halinde zararınız karşılanacaktır.

Sigorta ve nakliye firmaları, hasar oluştuktan sonra yasal süre içinde başvuruda bulunmayan müşteriler için sorumluluk kabul etmeme hakkına sahiplerdir; bunu aklınızdan çıkarmayın.

Bazen eşyalarda ciddi olmayan, çok küçük ezik, çizik gibi giderilebilir hasarlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda nakliye firması tamir hizmeti verebileceğini belirtip sizden eşyanızı alabilir. Daha güvenli olacağından, bir tutanakla eşyanızı firmaya teslim etmeniz ve tutanakla tekrar geri almanız tavsiye edilmektedir.

Taşınmadaki olası zararları firmaların karşılaması için, zaman aşımına uğratıp sigorta hakkınızı yakmayın.

 

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir