Kitaplar… Kitapçılardan özenle seçtiğimiz, ilgiyle okuduğumuz ve kütüphanemizin raflarına yerleştirip tebessümle izlediğimiz özel kültür hazinemiz… Pek çoğumuz için evdeki en değerli eşyalardır. Bu nedenle de taşınma sırasında zarar görmelerini asla istemeyiz. Öyleyse, kaderlerinin güzel olması için bir şeyler yapmak gerekir.

Yapılacak en önemli iş, Evden eve nakliyat firmasını doğru seçmektir.

 

Kitapları taşımak için kullanılabilecek en sağlıklı malzeme karton kolilerdir. Kolilerin taşıma sırasında patlama, yırtılma gibi sorunlar yaşatmaması için %70 dolulukta olmasına dikkat edilmelidir. Tıka basa kitap dolu bir koli hem taşımayı zorlaştırır, hem de yırtılma riski taşır. Bu riskin görünür olması ise kitapların yere düşmesiyle sonuçlanır. Bu da kitaplarda kirlenme, aşınma, ezilme, çizilme gibi istenmeyen izler bırakır.

Evden eve nakliyat firması, işini profesyonelce yapıyorsa, kolileri mutlaka arada boşluklar kalacak şekilde dolduracaktır. Ayrıca, kitaplar arasında kalan boşlukları kağıt, ince, yumuşak bez veya minder gibi malzemelerle besleyecektir. Bu uygulama, kitapların koli içinde sağa sola oynamasını önlediği için koruyucudur. Taşıma sırasında ve araç içinde oluşabilecek sarsıntılara karşı kitapları emniyette tutar.

Kolileri kapatma işlemi de çok önemlidir. Bantlamanın yetersizliği, kolilerin açılmasına neden olup, kitapların zarar görmesine yol açabilir.

Kitapları kolilere almak, taşınacak kişinin kendi başına da yapabileceği bir iştir. Firmalar müşterilerinin tercihine göre bu işi yapar veya yapmazlar. Eğer kişi kitaplarını firmanın taşımasını istiyorsa ve kendisi de taşıma sırasında evde olmayacaksa mutlaka kullanılacak malzemeyi ve işin nasıl yapılacağını öğrenmeye çalışmalıdır. Kitapların çuval gibi köşesiz, kendini taşımayan ve silindir kutular gibi kitap formuna uygun olmayan malzemeler içinde taşınması doğru değildir.

Evden eve nakliyat firmasına bağlı çalışanların kitapları sırtları yukarı, yaprak kısımları aşağıya gelecek şekilde koli içinde düzenlemesi işi kolaylaştırıcı bir yaklaşımdır. Kitapların kütüphanedeki sırayla kolilere konulup, sonra da aynı düzen içinde yeniden raflara taşınması hizmetin tatmin edici olmasını sağlar.

Kültür hazinesini taşımak daima özen ister…

 

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir