DEĞERLİ EŞYALARINIZI FİRMANIZ TAŞIYACAKSA,

BİLGİ VERMEYİ UNUTMAYIN!

 

Taşınacak eşyalarla ilgili tüm bilgileri nakliye firmasıyla paylaşmak önemlidir. Eksik bilgi, gerekli hazırlıkların yapılmasını önleyeceği için taşınma esnasında sorun olarak ortaya çıkar.

 

Evlerde mobilya grubu gibi genel eşyaların yanı sıra değerli olarak sınıflandırılan taşınacaklar da bulunabilir. Ev değiştiren kişi bu eşyaları eğer kendisi taşımayacaksa evden eve nakliyat firmasına detaylı bilgi vermeyi unutmamalıdır. Detay bilgiler, eşyanın ebatı, cinsi ve değer oranıdır.

Firma bu bilgilere göre taşıma planını yapar; ona göre sigorta kapsamını belirler, malzemelerini hazırlar ve aracı seçer.

Ziynet eşyası, antika gibi değerli eşyaların paketlenmesi çok önemlidir. Araç içinde pek çok eşyayla birlikte taşınacakları için ayırt edici bir paketleme yapmaya özen gösterilmelidir. Böylece karışıklık yaşanmadan güvenli bir şekilde yeni eve aktarılabilirler.

Eğer sözleşme aşamasında firmaya, değerli eşyalar konusunda bilgi verilmemişse, müşterinin taşımayı kendi aracıyla yapması daha uygundur. Güvenlik açısından tavsiye edilen budur. Evden eve nakliyat firması son dakikada yapılan bilgilendirme yüzünden değerli eşyaları taşımayı kabul etmeyebilir. Sözleşmede değişiklik yaparak bunu kabul etse bile iş planındaki ani değişiklik, eşyalar açısından hasar riskini gündeme getirebilir.

Ayrıca, maddi ve/veya manevi değeri olan eşyaların, büyük ebatlı değilse, firmaya bırakılmadan özel araçla taşınması, taşınan kişinin aklında soru işaretlerinin oluşmasına izin vermez ve nakliye süreci çok daha huzurlu ilerler.

Taşımayı evden eve nakliyat firmasının yapacağı anlaşmalarda, firmanın sigorta kapsamı sorgulanmalıdır. Kaybolma, ezik, çizik, kırılma gibi zararlar ortaya çıkarsa, zararın tamamen temin edilebileceğinden emin olunmalıdır. Sigorta başvurusunu sözleşmede belirtilen süre içinde yapabilmek için gerekli belgelerin neler olduğu önceden bilinirse zaman iyi değerlendirilebilir. Hasarı görüntülemek çok önemlidir. Eğer eşyalarda önemli çizikler, ezikler varsa ve kırık oluştuysa hemen o anda fotoğraflanmalıdır. Sigorta firması onay için bu fotoğrafları talep edebilir.

Değerli eşyalar, onlara gösterilen özenle değerlerini katlıyorlar. Taşınmadan önce firmaya bilgi vermek de onlar kadar değerli bir davranış.

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir