Evden eve nakliyat, belki de en fazla güven isteyen sektörlerden bir tanesidir. İnsanlar kendi taşıyamadıkları eşyalarını başka bir firmaya profesyonel olarak taşıtarak eşyalarını olası sürprizlerden ve kazalardan korumaya çalışırlar. İnsanların eşyalarını evden eve nakliye firmalarına taşıtırken kendilerinin zarar vereceği evden eve nakliye firmalarının sa eşyalara zarar vermeden taşıyabileceğini düşünürler durum böyle olunca evden eve nakliye firmalarından beklenen özelliklerin, bu firmalar tarafından gösterilmesinin beklenmesi de doğrudur. Ancak, her sektörde olduğu gibi, bu sektörde de bazı dolandırıcılar veya da işini özenle yapmayan firmalar bulunabilmektedir. Öyle ki yaşanan tecrübelere dayanarak evden eve nakliye firmaları yerlerinde bulunamamakta eşyaları alıp kaçabilmektedirler. İşte tüm bu nedenlerden dolayı eşyaları taşıtacağınız firmalarda bazı özelliklerin olması gerekmektedir. Kesinlikle bu özelliklerin olmadığı firmalara eşyalarınızı emanet etmemelisiniz.

Evden eve nakliye firmalarının taşıması gereken özelliklerin başında şüphesiz işi  bilen teknik servis elemanlarının olması gelmektedir. Firmanın elemanlarının işi bilip bilmediğini ve nasıl çalıştıklarını referanslarından görebilirsiniz.

Bunun yanında, evden eve nakliye firmalarının kullandıkları teknolojide önemli bir özelliktir. Bunun nedeni, firma ne kadar dikkat ederse etsin, kullanılan teknolojisi çapın getirdiği yeniliklere ve eşyaların özelliklerine uymuyorsa eşyalarınıza zarar vermesi doğal olacaktır.

Evden eve nakliye firmaları her eşyaya ayrı bir paketleme sistemi kullanmalıdır. Takdir edersiniz ki bir tahta ile camın dayanıklılıkları birbirinden farklıdır. Bu nedenle evden eve nakliye firmalarının paketleme sistemleri çok önemlidir. Tahtaya da cama da aynı modellemeyi kullanıyorsa o firmanın eşyalarınıza zarar vermesi gayet doğal bu nedenle eşyalarınızın taşınmasında hangi paketleme modellerinin uygulandığını incelemelisiniz.

Belki de en fazla önemi olan fakat dikkat edilmeyen bir hususta gerekli belgelere sahip olduğundandır. Ulaştırma bakanlığı, evden eve taşıma firmalarına bir takım belgeler vermektedir ve bu belgelerle firmanın sınırları çizilmektedir. Örneğin uluslar arası taşımacılık belgeleri ile yurt içi taşıma belgeleri ayrıdır ve her iki sektörde birbirinin işine girememektedir.

Bu belgeler;

Taşımacılık belgesi, 2012 yılında düzenlenen yasa ile birlikte daha da geliştirilen fakat ilk çıkış yılı 2005 olan K taşımacılık belgesi sınıfında guruplara ayrılmaktadır. Gurupları ise K1 yetkili belgesi, K2 yetkili belgesi, K3 yetkili belgesidir.

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir